Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг Самарқанд филиали (ТДИУСФ) Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019-йилдаги 438-сонли қарори билан ташкил этилган давлат университетидир. Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг Самарқанд филиали тарихий Самарқанд шаҳрида жойлашган Ўзбекистондаги нуфузли олий таълим муассасаси ҳисобланади. Ўзбекистон ҳукуматининг 2019-йилдаги кўрсатмасига биноан ташкил этилган мазкур муассаса минтақада, хусусан, иқтисодиёт ва бизнес тадқиқотлари соҳасида муҳим таълим ва тадқиқот маркази сифатида фаолият юритиб, талабаларга анъанавий иқтисодий назарияларни замонавий жаҳон бозори тенденциялар билан уйғунлаштирган кенг қамровли таълим бериб келмоқда.
Филиал иккита асосий факултетдан иборат бўлиб, уларнинг ҳар бирида академик мукаммаллик ва профессионал тажрибага бағишланган юқори малакали профессор-ўқитувчилардан иборат олтита кафедра мавжуд. Муассаса турли дастурларда, жумладан, кундузги ва сиртқи бўлимларда бакалавриат талабалари, шунингдек, ихтисослаштирилган магистратура ва таянч докторантурада теҳсил олаётган докторантлар билан бир қаторда 2600 дан ортиқ талабаларни ўқийди.
Таълим муассасаси маҳаллий ҳамжамият ва саноат билан фаол ҳамкорлик қилади, талабалар учун амалий таълим имкониятларини кенгайтирадиган ҳамкорликни ривожлантиради. У академия, саноат ва жамоатчилик ўртасидаги мулоқот учун платформа бўлиб хизмат қиладиган семинарлар, тренинглар ва оммавий маърузалар ташкил қилади.
Тошкент Давлат Иқтисодиёт Университети Самарқанд филиали ўзининг илмий таклифлари, тадқиқот имкониятлари ва халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга интилади. Муассаса Ўзбекистон ва бутун минтақанинг иқтисодий ривожланишига салмоқли ҳисса қўшиб, иқтисодий таълим ва илмий тадқиқотлар соҳасидаги илғор марказ сифатида ривожланишга интилади.