Toshkent davlat iqtisodiyot universitet Samarqand filiali 2026-yil uchun tayanch doktorantura (PhD) va stajyor-tadqiqotchilikka qabul e’lon qiladi!
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 304-sonli Qaroriga muvofiq, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali 2026-yil uchun tayanch doktorantura(PhD) va stajyor tadqiqotchilikka quyidagi ixtisosliklar boʻyicha tanlov e’lon qiladi:
№ |
Ixtisoslik shifri |
Tayanch doktorantura(PhD)uchun ajratilgan kvota |
Stajyor tadqiqotchilik uchun ajratilgan kvota |
1. |
08.00.04 - Qishloq xoʻjaligi iqtisodiyoti |
1 |
- |
2. |
08.00.08 - Buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va audit |
3. |
08.00.15 - Tadbirkorlik va kichik biznes iqtisodiyoti |
4. |
08.00.16 - Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya |
Jami: |
3 |
Tayanch doktorantura va stajyor tadqiqotchilikga quyidagi talablarga ega boʻlgan nomzodlar hujjatlar topshirishi mumkin:
- magistr darajasiga yoki oliy ma’lumot toʻgʻrisidagi diplom (mutaxassislik dasturlari boʻyicha) ega boʻlganlar;
- B2 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat rasmiy til markazlarida olingan sertifikat bo‘lishi talab etiladi;
- falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy natijalar, shu jumladan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yoʻnalishlar boʻyicha ikkitadan kam boʻlmagan ilmiy ishlar toʻplamlariga kiritilgan ma’ruza tezislariga ega boʻlganlar.
Hujjatlar 2025-yilning 5-noyabrgacha qabul qilinadi.
Tayanch doktorantura va stajyor tadqiqotchilikda oʻqishga talabgorlar https://daraja.ilmiy.uz/ saytdan quyidagi hujjatlar orqali onlayn hujjat topshiradi:
- ariza;
- qisqacha biografik ma’lumotnoma;
- shaxsni tasdiqlovchi hujjat (Pasport yoki ID karta);
- mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
- B2 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat (tayanch doktorantura uchun);
- oliy ta’lim muassasasi magistraturasi diplomi yoki oliy ma’lumot (mutaxassislik dasturlari boʻyicha) toʻgʻrisidagi diplom nusxasi (ilovasi bilan birgalikda);
– nashr etilgan ilmiy ishlar roʻyxati, shuningdek ularning nusxalari (dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yoʻnalishlar boʻyicha ikkitadan kam boʻlmagan ilmiy ishlar toʻplamlariga kiritilgan ma’ruza tezislariga ega boʻlish talab etiladi);
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohiblari tegishli hujjat nusxasini taqdim etadilar.
Kirish imtihonlari 2025-yil 1-noyabrdan 25-noyabr oraligʻida oʻtkaziladi va sana filial rasmiy saytida e’lon qilinadi.
Tayanch doktoranturada oʻqish uchun talabgorlar mutaxassislik boʻyicha kirish imtihonlarini topshiradilar. Stajyor tadqiqotchilar suhbatdan o‘tkaziladi.
Manzil: Samarqand shahri, Professorlar koʻchasi 51-uy, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali, Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash boʻlimi.

Samarkand branch of Tashkent State University of Economics announces admission for 2026 to basic doctoral (PhD) and research interns in the following specialties
According to the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of 22 May 2017 304 "On measures for further improvement of the system of postgraduate education" Samarkand branch of Tashkent State University of Economics announces admission for 2026 to basic doctoral (PhD) and research interns in the following specialties:
№ |
Specialization code |
Quota allocated for basic doctoral study (PhD). |
Quota reserved for research intern |
1. |
08.00.04-Economics of agriculture |
1 |
- |
2. |
08.00.08 – Accounting, economic analysis and audit |
4. |
08.00.15 – Entrepreneurship and small business economics |
5. |
08.00.16 – Digital economics and international digital integration |
Total: |
3 |
For the PhD position and intern researcher accepting applicants shall fulfill the following criteria:
-Master's degree or higher education diploma holders (according to specialty programs);
- B2 level national or equivalent international certificate (for PhD position)
- Scientific results, including at least one research article published in a scientific journal and no fewer than two conference abstracts in collections of scientific papers in relevant research fields, which may serve as the basis for a PhD (Doctor of Philosophy) dissertation.
Documents will be accepted until November 5, 2025.
Applicants for PhD studies must register online at https://daraja.ilmiy.uz/ web-page and submit the following documents:
- application;
- passport or ID card
- biography;
- A duly certified copy of the employment record book (for employed applicants);
- a copy of a master's degree in higher education (according to specialty programs) with transcript;
- a list of published scientific works, as well as their copies (Requires at least one article published in scientific journals that can form the basis of dissertation research, as well as lecture abstracts included in at least two collections of scientific papers in the relevant areas).
The President of the Republic of Uzbekistan State Scholarship Holders should submit a copy of the relevant document.
The entrance examinations for PhD studies will be held from 1 to 25 November, 2025.
Applicants for PhD studies will a get admission exam in their specialization course. Research interns are interviewed by specialty.
Our address: 51, Professorlar Str., Samarkand Department of research, innovation and training of scientific and pedagogical personnel.