Toshkent davlat iqtisodiyot universitet Samarqand filiali 2026-yil uchun tayanch doktorantura (PhD) va stajyor-tadqiqotchilikka qabul e’lon qiladi!
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 304-sonli Qaroriga muvofiq, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali 2026-yil uchun tayanch doktorantura(PhD) va stajyor tadqiqotchilikka quyidagi ixtisosliklar boʻyicha tanlov e’lon qiladi:
№ |
Ixtisoslik shifri |
Tayanch doktorantura(PhD)uchun ajratilgan kvota |
Stajyor tadqiqotchilik uchun ajratilgan kvota |
1. |
08.00.04 - Qishloq xoʻjaligi iqtisodiyoti |
1 |
- |
2. |
08.00.08 - Buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va audit |
3. |
08.00.15 - Tadbirkorlik va kichik biznes iqtisodiyoti |
4. |
08.00.16 - Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya |
Jami: |
3 |
Tayanch doktorantura va stajyor tadqiqotchilikga quyidagi talablarga ega boʻlgan nomzodlar hujjatlar topshirishi mumkin:
- magistr darajasiga yoki oliy ma’lumot toʻgʻrisidagi diplom (mutaxassislik dasturlari boʻyicha) ega boʻlganlar;
- B2 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat rasmiy til markazlarida olingan sertifikat bo‘lishi talab etiladi;
- falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy natijalar, shu jumladan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yoʻnalishlar boʻyicha ikkitadan kam boʻlmagan ilmiy ishlar toʻplamlariga kiritilgan ma’ruza tezislariga ega boʻlganlar.
Hujjatlar 2025-yilning 5-noyabrgacha qabul qilinadi.
Tayanch doktorantura va stajyor tadqiqotchilikda oʻqishga talabgorlar https://daraja.ilmiy.uz/ saytdan quyidagi hujjatlar orqali onlayn hujjat topshiradi:
- ariza;
- qisqacha biografik ma’lumotnoma;
- shaxsni tasdiqlovchi hujjat (Pasport yoki ID karta);
- mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
- B2 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat (tayanch doktorantura uchun);
- oliy ta’lim muassasasi magistraturasi diplomi yoki oliy ma’lumot (mutaxassislik dasturlari boʻyicha) toʻgʻrisidagi diplom nusxasi (ilovasi bilan birgalikda);
– nashr etilgan ilmiy ishlar roʻyxati, shuningdek ularning nusxalari (dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yoʻnalishlar boʻyicha ikkitadan kam boʻlmagan ilmiy ishlar toʻplamlariga kiritilgan ma’ruza tezislariga ega boʻlish talab etiladi);
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohiblari tegishli hujjat nusxasini taqdim etadilar.
Kirish imtihonlari 2025-yil 1-noyabrdan 25-noyabr oraligʻida oʻtkaziladi va sana filial rasmiy saytida e’lon qilinadi.
Tayanch doktoranturada oʻqish uchun talabgorlar mutaxassislik boʻyicha kirish imtihonlarini topshiradilar. Stajyor tadqiqotchilar suhbatdan o‘tkaziladi.
Manzil: Samarqand shahri, Professorlar koʻchasi 51-uy, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali, Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash boʻlimi.

Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета объявляет приём на 2026 год на базовую докторантуру (PhD) и стажера-соискателя по следующим специальностям:
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 2017 года № 304 “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования” Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета объявляет приём на 2026 год на базовую докторантуру (PhD) и стажера-соискателя по следующим специальностям:
|
№ |
Шифр специальности |
Квота, выделенная для базовой докторантуры (PhD) |
Квота, выделенная стажерам -соискателям |
1. |
08.00.04-Экономика сельского хозяйства |
1 |
- |
2. |
08.00.08 – Бухгалтерский учёт, экономический анализ и аудит |
3. |
08.00.15 – Экономика предпринимательства и малого бизнеса |
4. |
08.00.16 – Цифровая экономика и международная цифровая интеграция |
Всего: |
3 |
В базовую докторантуру (PhD) и стажера-соискателя принимаются лица, имеющие:
диплом магистра или диплом о высшем образовании (по программам специальности);
национальный или соответствующий международный сертификат уровня B2 (для соискателей базовой докторской степени);
научные результаты, в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора философии (PhD).
Документы принимаются до 5 ноября 2025 года.
Кандидаты на обучение в базовой докторантуре (PhD) и стажера-соискателя должны зарегистрироваться онлайн по следующему сайту https://daraja.ilmiy.uz/ или предоставить в отдел исследования, инновации и подготовки научно-педагогических кадров следующие документы:
- заявление;
- паспорт или ID карту;
- справку- объективку;
- копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
- национальный сертификат уровня B2 или эквивалентный международный сертификат (для базовой докторантуры (PhD))
- копию диплома магистра или диплома о высшем образовании (по программам специальности);
- список опубликованных научных работ, а также их копии (требуется как минимум одна статья, опубликованная в научных журналах, которые могут лечь в основу диссертационного исследования, а также аннотации лекций, включенные как минимум в два сборника научных трудов по соответствующим направлениям).
Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан представляют копию соответствующего документа.
Вступительные экзамены в базовую докторантуру проводятся в период с 1 по 25 ноября 2025 года.
Кандидаты на обучение в базовой докторантуре сдают вступительные экзамены по специальности. Стажеры-соискатели проходят собеседование по специальности.
Наш адрес: г. Самарканд, ул. Профессорлар 51, отдел исследования, инновации и подготовки научно-педагогических кадров.