Кубаев Улугбек Рахматуллаевич 1975 йил 25 августда Самарқанд вилояти Каттақўрғон шахрида қишлоғида туғилган. 1982 йили Самарқанд вилояти Каттақўрғон тумани 66-ўрта мактабга ўқишга кирган. 1992 йили 66-ўрта мактабни тугатган.
1993-1998 йй .- Самарқанд давлат университети амалий-математика факультетида талаба,
1998-2007 йй .- Самарқанд шаҳар  банк коллежи ўқитувчиси,
2007-2013 йй - Тошкент ахборот технологиялари университети Самарқанд филиали  умумкасбий фанлар кафедраси ассистенти,
2013-2016 йй. - Тошкент ахборот технологиялари университети Самарқанд филиали  компьютер тизимлари кафедраси катта ўқитувчиси,
2016-2018 йй..- Тошкент ахборот технологиялари университети  катта илмий ходими,
2019-2021 йй. -  – Тошкент давлат иқтисодиёт университети  Самарқанд филиали  рақамли иқтисодиёт ва ахборот технологиялари кафедраси ассистенти,
2021 й.- ҳ.в..- Тошкент давлат иқтисодиёт университети  Самарқанд филиали  рақамли иқтисодиёт ва   ахборот технологиялари кафедраси катта ўқитувчиси
Катта ўқитувчи лавозими вазифалари:
• ўз меҳнат вазифаларини ҳалол, виждонан бажариш, меҳнат, ижро ва ўқув интизомига риоя қилиш;
• барча ўқув шакллари (ишлаб чиқаришдан ажралган ва ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолларда) бўйича олий таълимнинг давлат таълим стандартларига мувофиқ тузилган ўқув режаларда белгиланган лаборатория, амалий ва бошқа турдаги машғулотларни юксак назарий, илмий-услубий ва касбий даражада ўтказиш;
• талабаларнинг малакавий амалиётига, курс лойиҳаларига (ишларига), шунингдек, мустақил ишларига раҳбарлик қилиш;
• талабалар билимининг рейтинг назоратини амалга ошириш;
• талабаларнинг аудиториядан ташқари ишларини ташкил этиш бўйича тадбирлар ўтказиш;
• ривожланган демократик давлатлар даражасидаги юксак маънавий ва ахлоқий талабларга жавоб берувчи юқори малакали кадрлар тайёрлаш;
• дарслик, ўқув-услубий ва кўргазмали қўлланмаларни тайёрлаш, шунингдек, олий ўқув юрти ректоратининг топшириғига биноан қайта нашр этиладиган дарслик, ўқув қўлланма ва ўқув-услубий адабиётлар, жумладан, хорижий олимлар билан ҳаммуаллифликда яратилганларга хулосалар тузиш;
• нодавлат таълим муассасаларининг буюртмалари бўйича зарурий ўқув- услубий адабиётларни тайёрлашда иштирок этиш;
• иқтидорли талабалар билан ишлаш, уларни олимпиада ва танловларда, жумладан, “Эл-юрт умиди” жамғармаси танловида иштирок этишга тайёрлаш, талабаларнинг мустақил тайёрланиш шакл ва услубларини такомиллаштириш; аудитория ишларини оптималлаштириш ҳисобига мустақил тайёрланиш ҳажмини ошириш бўйича чоралар кўриш;
• тасдиқланган режага мувофиқ илмий  тадқиқот ишларини олиб бориш, тугалланган илмий тадқиқот ишларини муҳокама этиш ва уларнинг натижаларини ишлаб чиқаришга жорий этиш, тугатилган илмий ишларни нашр этишга тавсия бериш;
• таълим, фан ва ишлаб чиқаришнинг самарали интеграциясини таъминлаш; талабаларнинг илмий тадқиқот ишларига раҳбарлик қилиш;
• тажрибали ўқитувчиларнинг иш тажрибаларини ўрганиш, умумлаштириш ва тарқатиш, янги педагогик технологияни жорий этиш;
• педагогик фаолият билан шуғулланишни бошлаган ўқитувчиларга педагогик маҳоратини эгаллашда ёрдам бериш; ўқув машғулотларини ўтказиш жараёнида замонавий ўқув техника воситаларидан ва якка тартибда ўқитиш, мустақил таълим олиш воситаларидан фойдаланиш•
Билиши керак: педагогик фаолиятига тегишли меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар, қонунлар, Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари, Вазирликнинг Ҳайъат қарорлари, буйруқлари, университет ректори буйруқларининг моҳияти, кафедра йиллик ва истиқболи режалари•
Малака талаблари:
• педагогик фаолиятида зарур бўлган касбий ва ташкилотчилик қобилиятларига, таълим соҳасида иш тажрибаси ва стажига, фаолият тури ва ваколатлари доирасида тегишли билим ва кўникмаларга эга бўлиши;
• олий маълумотга эга бўлиши;
• намунавий шахсий фазилатларга - интеллект, маданият, ижодий, хушмуомалалик ва ташаббускорлик қобилиятларига эга бўлиш, масъулият ҳисси, мустақил қарор қабул қилиш ва иш тутиш, қатъий ҳаракат қилиш, муассаса стратегик мақсадларига эришишни таъминлаш хусусиятларига эга бўлиши зарур•

Kubaev Ulugbek Rakhmatullaevich was born on August 25, 1975, in a village in the city of Kattakurgan, Samarkand region. In 1982, he entered Secondary School No. 66 in the Kattakurgan district of the Samarkand region. He graduated from this school in 1992.
- 1993-1998 – Student of the Faculty of Applied Mathematics at Samarkand State University.
- 1998-2007 – Lecturer at the Samarkand City Banking College.
- 2007-2013 – Assistant at the Department of General Professional Disciplines at the Samarkand branch of the Tashkent University of Information Technologies.
- 2013-2016 – Senior Lecturer at the Department of Computer Systems at the Samarkand branch of the Tashkent University of Information Technologies.
- 2016-2018 – Senior Researcher at the Tashkent University of Information Technologies.
- 2019-2021 – Assistant at the Department of Digital Economy and Information Technologies at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
- 2021 – present – Senior Lecturer at the Department of Digital Economy and Information Technologies at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
Senior teaching position duties:
• honest, conscientious performance of their labor duties, compliance with labor, executive and educational discipline;
• conducting laboratory, practical and other types of training at a high theoretical, scientific and methodological and professional level, established in the educational plans compiled in accordance with the state educational standards of higher education in all forms of training (in cases separated from production and not separated from production) ;
• to guide the qualification practice of students, course projects (work), as well as their independent work;
• rating control of student knowledge;
• holding events to organize students ' work outside the auditorium;
• training of highly qualified personnel who meet high moral and ethical requirements at the level of developed democratic states;
• preparation of textbooks, educational-methodological and visual manuals, as well as textbooks, manuals and educational-methodological literature, which are republished on the instructions of the rector of the higher educational institution, including drawing conclusions to those created in co-authorship with foreign scientists;
• participation in the preparation of the necessary educational and methodological literature on orders of non-governmental educational institutions;
• working with talented students, preparing them for participation in the Olympics and competitions, including the El yurt Hope Foundation competition, improving the forms and methods of independent training of students; taking measures to increase the volume of independent training due to optimization of the work of the audience;
• to carry out scientific research work in accordance with the approved plan, to discuss the completed scientific research work and to introduce their results into production, to recommend the publication of the finished scientific work;
•ensure effective integration of Education, Science and production; guide the scientific research work of students;
• study, generalization and dissemination of work experiences of experienced teachers, introduction of new pedagogical technology;
• to help teachers who have begun to engage in pedagogical activity acquire pedagogical skills; to use modern educational technical means and means of individual training, independent education in the process of conducting educational activities.
Must know: regulatory legal acts, laws, resolutions of the Cabinet of Ministers, resolutions of the Board of the Ministry, orders, the essence of the orders of the rector of the university, annual and long-term plans of the department related to teaching activities.
Qualification requirements:
• possess the professional and organizational skills necessary in teaching, experience and work experience in the field of education, relevant knowledge and skills within the scope of the type of activity and competence;
•have a university degree;
• it is necessary that the sample possess personal qualities - intelligence, culture, creative, tactful and proactive abilities, a sense of responsibility, the ability to make decisions and act independently, act firmly, ensure the achievement of the strategic goals of the institution.