Метаборлиқда илк 3D очиқ маъруза: рақамли иқтисодиётда инновацион формат
2025-йил 23-декабр куни соат 16:30 да Тошкент давлат иқтисодиёт университети Самарқанд филиалининг 207B-аудиториясида Иқтисодиёт факультети “Рақамли иқтисодиёт ва ахборот технологиялари” кафедраси PhD доценти У.Е. Ғиёсов томонидан “Рақамли иқтисодиёт” таълим йўналиши 3-босқич АТТҚ-124 гуруҳи талабалари учун “Web тизимларини ривожлантириш лойиҳаси (KD)” фанидан “Web тизимлар лойиҳаси тақдимоти: лойиҳа ҳужжатлари, визуал материаллар ва фикрни ҳимоя қилиш” мавзусида очиқ маъруза дарси ўтказилиши режалаштирилган.
Ушбу очиқ дарснинг 3D ёзув варианти Ўзбекистонда илк бор метаборлиқ муҳитида, 3D технологиялар асосида яратилган ахборот технологиялари бўйича миллий 3D виртуал университет тизими — vacademia.uz орқали намойиш этилади. Дарс Оқсарой виртуал муҳит залида бўлиб ўтиб, мутлақо янги ва инновацион таълим формати тақдим этилади.
Дарс давомида талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга батафсил жавоб олиш имкониятига эга бўладилар.

Первая 3D открытая лекция в метавселенной: инновационный формат цифровой экономики
23 декабря 2025 года в 16:30 в аудитории 207B Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета PhD доцент кафедры «Цифровая экономика и информационные технологии» У.Е. Гиясов проведёт открытую лекцию для студентов 3 курса направления «Цифровая экономика», группы АТТQ-124, по дисциплине «Проект развития web-систем (KD)» на тему «Презентация проекта web-систем: проектная документация, визуальные материалы и защита идей».
3D-версия данной открытой лекции впервые в Узбекистане будет представлена в метавселенной на базе национальной 3D виртуальной университетской системы vacademia.uz в сфере информационных технологий. Занятие пройдёт в виртуальном зале Oqsaroy, представляя собой принципиально новый и инновационный формат обучения.