Filial kengashi O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonuni va O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2011-yil 3-dekabrdagi 487-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Oliy o‘quv yurtining Ilmiy kengashi to‘g‘risidagi namunaviy nizom”, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 28-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 181-son qarori 2-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2019-yil 2-martdagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019- yil 28-fevraldagi 181-son qarori ijrosi to‘g‘risida”gi 214-son va 2019-yil 1-apreldagi “Vazirlikning ayrim buyruqlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi 296-son buyruqlariga muvofiq kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq tayyorlangan nizomga muvofiq kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq tayyorlangan nizom asosida tashkil etiladi.
Kengash tarkibiga filial direktori, direktor o‘rinbosarlari (lavozimiga ko‘ra), fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, tarkibiy bo‘limlar rahbarlari, jamoat tashkilotlar rahbarlari va boshqa manfaatdor idoralarning vakillari, muassasada samarali faoliyat olib borayotgan professor-o‘qituvchilar kiritiladi. Bundan tashqari, kengashning boshqa a’zolari fakultetlarning umumiy majlislarida yashirin ovoz berish yo‘li bilan saylanadilar. Filial kengashining vakolat muddati 5 yil. Kengashning maqsadi filial jamoasining intellektual salohiyati, ilmiy, pedagogik va boshqa imkoniyatlarini O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonuni, “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining oliy ta’lim tizimini rivojlantirish haqidagi Qarorlari, farmonlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining buyruqlari va ko‘rsatmalarida belgilangan vazifalarning bajarilishini ta’minlash, oliy ta’limning davlat ta’lim standarti talablari darajasida mukammal bilim, malaka, ko‘nikmalarga ega bo‘lgan professional mutaxassislar tayyorlashga yo‘naltirishdan iborat. Kengash majlislari reja asosida o‘tkaziladi va bayonnoma bilan rasmiylashtiriladi. Bayonnomalar kengash raisi va kengash ilmiy kotibi tomonidan imzolanadi. Kengash qarorlari filial direktori tomonidan tasdiqlanganidan so‘ng kuchga kiradi.