Yanlin, Shaansi viloyati, Xitoy — 2026-yil yanvar
O‘zbekiston Respublikasi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali direktorining o‘quv ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, Dr. Farhod Baxriddinovich Ahrorov Xitoy Xalq Respublikasining Yanlin shahrida joylashgan **Northwest A&F University (NWAFU)**da 2026-yil 11–14-yanvar kunlari bo‘lib o‘tgan “Green Silk Road, Mutual Learning Among Civilizations” (“Yashil Ipak yo‘li: sivilizatsiyalar o‘rtasida o‘zaro o‘rganish”) mavzusidagi Ikkinchi xalqaro mintaqaviy va mamlakatshunoslik simpoziumida asosiy ma’ruzachi (keynote speaker) sifatida ishtirok etdi.
Mazkur xalqaro simpozium Xitoy, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Rossiya hamda Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT)ga a’zo boshqa mamlakatlardan yetakchi olimlar va ekspertlarni birlashtirib, qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik, mintaqaviy va mamlakatshunoslik tadqiqotlari hamda bilim almashinuvi orqali Yashil Ipak yo‘li doirasida barqaror rivojlanishni ta’minlash masalalariga bag‘ishlandi. Tadbir Northwest A&F University, SHHT Qishloq xo‘jaligi tadqiqotlari instituti, Xorijiy tillar va madaniyatlar fakulteti hamda NWAFU Qozog‘iston tadqiqotlari markazi tomonidan tashkil etilib, universitetning Xalqaro hamkorlik va almashinuv bo‘limi tomonidan institutsional jihatdan qo‘llab-quvvatlandi. Yalpi majlis (plenar sessiya) doirasida Dr. Farhod Ahrorov “From the Ancient Silk Road to Green Development: Advancing Agricultural Sustainability through SCO Cooperation and Knowledge Exchange” (“Qadimgi Ipak yo‘lidan yashil rivojlanishga: SHHT doirasida qishloq xo‘jaligi barqarorligini bilim almashinuvi orqali rivojlantirish”) mavzusida asosiy ma’ruza qildi. Ma’ruzada tarixiy Ipak yo‘li faqat savdo yo‘lagi bo‘lmagan, balki Yevrosiyo bo‘ylab qishloq xo‘jaligi texnologiyalari, sug‘orish usullari, ekin genetikasi va institutlarning almashinuvi ta’minlangan sivilizatsion bilim tizimi bo‘lganligi ta’kidlandi. O‘zbekistonning irrigatsiyaga asoslangan qishloq xo‘jaligi bo‘yicha olib borilgan empirik tadqiqotlar asosida Dr. Ahrorov faqat unumdorlikka yo‘naltirilgan agrar siyosat ekologik cheklovlarni tizimli ravishda e’tibordan chetda qoldirishi, natijada yer degradatsiyasi, suv tanqisligi va yirik iqtisodiy samarasizliklar yuzaga kelishini ilmiy jihatdan asoslab berdi. Ma’ruzaning markaziy yo‘nalishlaridan biri Shanxay hamkorlik tashkilotining (SHHT) qishloq xo‘jaligini muvofiqlashtirilgan holda transformatsiya qilish uchun muhim platforma ekanligi bo‘ldi. Ta’kidlanishicha, SHHT mamlakatlarida 420 milliondan ortiq aholi irrigatsiyaga asoslangan qishloq xo‘jaligiga bog‘liq, bu esa suv tanqisligi, tuproq degradatsiyasi va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha umumiy yechimlarni strategik ustuvor vazifaga aylantiradi. Dr. Ahrorov SHHT doirasida yagona mintaqaviy bilim infratuzilmasini shakllantirish, jumladan, uyg‘unlashtirilgan ma’lumotlar platformalari, siyosiy o‘rganish mexanizmlari va transchegaraviy maslahat (extension) xizmatlarini rivojlantirishni taklif etdi. Uning ta’kidlashicha, bunday hamkorlik SHHT mamlakatlariga milliy tajribalarni mintaqaviy yechimlarga aylantirish imkonini berib, qadimgi Ipak yo‘liga xos bo‘lgan o‘zaro o‘rganish ruhini qayta tiklaydi.
Mazkur simpozium Northwest A&F University professori Wei Feng (Wei Fen) tomonidan konseptual jihatdan ishlab chiqilgan, loyihalashtirilgan va ilmiy jihatdan boshqarilgan bo‘lib, u tadbirning asosiy tashkilotchilaridan biri hamda konferensiyaning intellektual konsepsiyasi me’mori sifatida faoliyat yuritdi.
Dr. Farhod Ahrorovning simpoziumdagi ishtiroki O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi akademik hamkorlikni mustahkamlashga, xususan, qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti, yashil rivojlanish va mintaqaviy tadqiqotlar yo‘nalishlarida yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qildi. Tadbir, shuningdek, TDIU Samarqand filiali va Northwest A&F University o‘rtasida qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, akademik almashinuvlar hamda SHHT doirasidagi ta’lim va ilmiy dasturlarda ishtirok etish uchun yangi istiqbollarni ochdi.
Ikkinchi xalqaro mintaqaviy va mamlakatshunoslik simpoziumi sivilizatsiyalar o‘rtasida o‘zaro o‘rganish zamonaviy global muammolarni hal etishning muhim asosi ekanini yana bir bor tasdiqladi. Ilmiy dalillar, siyosiy muloqot va tarixiy tajribani uyg‘unlashtirgan holda, simpozium Yashil Ipak yo‘li g‘oyasini barqaror va inklyuziv rivojlanishga olib boruvchi samarali yo‘l sifatida ilgari surishga salmoqli hissa qo‘shdi.