Seshanba, Juma, Shanba
2011-yilda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent davlat axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali “Informatika va axborot texnologiyalari” yo’nalishi bo‘yicha tamomlagan. 2013-yilda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent davlat axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali “Kompyuter tizimlari va ularning dasturiy ta’minoti” mutaxassisligini tamomlagan.
2022-yil 1-fevraldan buyon pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori ilmiy darajasiga ega.
2021-yil 24-dekabr kuni Toshkent viloyati Chirchiq davlat pedagogika instituti huzuridagi DSc.03/30.04.2021.Ped.82.03 raqamli Ilmiy Kengashda “Maxsus maktab internatlar ta’limiga oid kompyuter imitatsion modellar yaratish va joriy etish texnologiyalari (6-7 sinf fizika darsligi misolida)” mavzusida 13.00.06 – Elektron ta‘lim nazariyasi va metodikasi bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini muvafaqqiyatli himoya qilgan.
Unga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Attestatsiya Komissiyasining 2022-yil 1-fevraldagi 311/1-sonli bayonnomasiga asosan pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi berilgan (01№006245).
Umumiy ish staji 15 yil, ilmiy va pedagogik ish staji 13 yil.
Mehnat va ilmiy pedagogik faoliyatining asosiy bosqichlari:
• 2011-2013 yy. Samarqand axborot kommunikatsiya texnologiyalari va sanoat kasb-hunar kolleji ishlab chiqarish ta’lim ustasi;
• 2013-2014 yy. Samarqand axborot kommunikatsiya texnologiyalari va sanoat kasb-hunar kolleji bo’lim boshlig’i;
• 2014-2017 yy. Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti “Axborot resurs markazi Axborot texnologiyalari” bo’lim mudiri;
• 2017-2019 yy. T.N.Qori Niyoziy nomidagi O’zbekiston Pedagogika fanlari ilmiy tadqiqot instituti katta ilmiy xodim izlanuvchisi;
• 2019-2020 yy. Samarqand viloyat xalq ta’limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish hududiy markazi “Aniq va tabiiy fanlar metodikasi” kafedrasi o’qituvchisi;
• 2020-2022 yy.     Mirzo Ulug’bek nomidagi Samarqand davlat arxitektur-qurilish instituti “Axborot texnologiyalari” kafedrasi o’qituvchisi;
• 2023-2023 yy.    Mirzo Ulug’bek nomidagi Samarqand davlat arxitektur-qurilish instituti “Axborot texnologiyalari” kafedrasi dotsenti v.b.
• 2023-2024 yy.   Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali "Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari" kafedrasi dotsenti v.b
• 2024- y.x.v Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali "Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari" kafedrasi dotsenti
R.R.Eshimov magistratura mutaxassisligi va bakalavr ta‘lim yo‘nalishidagi talabalarga “Iqtisodiyotda axborot kommunikatsiya tizimlari va texnologiyalari”, “Dasturlash texnologiyalari”, “Raqamli biznes modellar”, “Ma’lumotlar bazasi”, “Tadqiqot usullari va ko’nikmalari”, “Java dasturlash tili”, “Dasturlashga kirish”, “Operatsion tizimlar”, “Maxsus fanlarni o‘qitish metodikasi”, “Grafik dasturiy ta’minot” fanlaridan ma’ruza va amaliy mashg’ulotlarini olib boradi.
Jumladan, 2022-2023-o‘quv yilida magistratura bosqichining 70310501 -Raqamli iqtisodiyot, 70410101-Buxgalteriya hisobi(tarmoqlar va sohalar bo'yicha), 70310102-Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo'yicha) mutaxassisligiga 20 soat ma‘ruza, 22 soat amaliy mashg‘ulot, bakalavr bosqichining 60410400- Moliya va moliyaviy texnologiyalar ta’lim yo‘nalishlariga ma’ruza, 60310500 – Raqamli iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo’yicha), 60410100-Buxgalteriya hisobi va audit (tarmoqlar bo‘yicha) yo‘nalishlariga 34 soat ma‘ruza, 74 soat amaliy va laboratoriya mashg‘ulot darslarini olib bordi. Malayziya va Litva bilan qo’shma ta’lim dasturlari 60310500 – Raqamli iqtisodiyot (RIQ), 60610200-Axborot tizimlari va texnologiyalari (Raqamli boshqaruv va barqaror rivojlanish) yo‘nalishlariga 120 soat ma‘ruza, 80 soat semenar mashg’ulot darslarini olib bordi.
R.R.Eshimov o‘quv mashg‘ulotlarini “Keys stadi”, “Aqliy hujum”, “Klaster”, “Blis-so‘rov”, “Sinkveyn”, “BBB”, “T jadvali”, “Besh minutlik esse”, “Nilufar guli”, “Venn diagrammasi”, “Rezyume” kabi interfaol usullarda tashkil qilib, mashg‘ulotlarda axborot texnologiyalaridan (kompyuter dasturlari va texnik vositalardan) unumli va o‘rinli foydalanadi. Fanlar bo‘yicha taqdimotlar va elektron o‘quv kurslarini ishlab chiqishda kompyuter dasturiy tizimlaridan hamda Moodle platformasidan foydalanib keladi.
Jumladan, “Dasturiy ta’minot” fanidan ma‘ruza mashg‘ulotlarini yoritish bo‘yicha “Shaxsiy kompyuter arxitekturasi va unga xizmat ko’rsatish” nomli o‘quv qo‘llanmaning yakka muallifidir hamda “Axborot texnologiyalari qurilmalariga apparat va dasturiy ta`minotni o’rnatish va ularga texnik xizmat ko’rsatish” nomli o‘quv qo‘llanmaning hammuallifi hisoblanadi.
R.R.Eshimov jami 60 ta ilmiy ish jumladan, 2 ta o’quv qo’llanma, 8 ta dasturiy mahsulot, 9 ta uslubiy ko’rsatma chop ettirgan. Xalqaro va respublika ilmiy jurnallarida 20 ta, ilmiy to‘plamlarda e’lon qilingan maqolalar, tezislar soni 34 tani tashkil etadi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasining doktorlik dissertatsiyalari asosiy ilmiy natijalarini chop etishga tavsiya etilgan ilmiy nashrlarda 18 ta maqola, shundan 15 ta respublika va 3 ta xorijiy jurnallarda chop etilgan.
Dosent lavozimi vazifalari:
•  o’z mehnat vazifalarini halol, vijdonan bajarish, mehnat, ijro va o’quv intizomiga rioya qilish;
• barcha o’quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo’yicha oliy ta’limning Davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o’quv rejalarda belgilangan ma’ruzalar, laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg’ulotlarni yuksak nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o’tkazish;
• talabalarning malakaviy amaliyoti, kurs loyihalari (ishlariga), bitiruv malakaviy ishlari, magistrlik dissertasiyalari, shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish;
• talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
• talabalarning auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo’yicha tadbirlar o’tkazish;
• rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak ma’naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlarni tayyorlash;
• kafedra fanlari bo’yicha o’quv dasturlarni ishlab chiqish va belgilangan tartibda tasdiqqa taqdim etish, shuningdek, turdosh kafedralar tomonidan tayyorlangan o’quv dasturlarga taqriz va xulosalar tayyorlash;
• darslik, o’quv, uslubiy va ko’rgazmali qo’llanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy o’quv yurti rektoratining topshirig’iga binoan qayta nashr etiladigan darslik, o’quv qo’llanma va o’quv-uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda tayyorlangan adabiyotlarga xulosalar tuzish;
• nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo’yicha zaruriy o’quv- uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
• iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “El-yurt umidi” jamg’armasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish; auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish hajmini oshirish bo’yicha choralar ko’rish;
• tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy  tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
• ta’lim, fan va ishlab chiqarishning samarali integrasiyasini ta’minlash; talabalarning ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish; mustaqil tadqiqotchilarga rahbarlik qilish.
• tajribali o’qituvchilarning ish tajribalarini o’rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
• pedagogik faoliyat bilan shug’ullanishni boshlagan o’qituvchilarga pedagogik mahoratini egallashda yordam berish; axborot bazasini yaratish, o’quv mashg’ulotlarini o’tkazish jarayonida zamonaviy o’quv texnika vositalaridan va yakka tartibda o’qitish, mustaqil ta’lim olish vositalaridan foydalanish;
• masofali ta’lim tizimini rivojlantirish; xorijiy o’quv yurtlarining ish tajribasini yoritib borish;
• raqobatbardosh va ilmiy  pedagogik kadrlarni tayyorlash; kafedra a’zolari yoki rektorat topshirig’iga binoan boshqa tadqiqotchilar tomonidan himoyaga taqdim etilgan dissertasiyalarni ko’rib chiqish; ta’lim hujjatlarining ekvivalentligini belgilash bo’yicha ekspert guruhlari tarkibida ishtirok etish;
• byudjetdan tashqari mablag’larni jalb etish, shuningdek, ilmiy texnikaviy yordam ko’rsatish maqsadida sanoat, qishloq xo’jalik korxonalari, dehqon, fermer va boshqa xo’jaliklar bilan aloqa o’rnatish;
• universitetni bitirganlar bilan muntazam aloqalarni tashkil etish;
• kafedra profili bo’yicha mutaxassislar malakasini oshirish bo’yicha tadbirlar o’tkazish;
• ta’lim xizmati ko’rsatish tizimini keng rivojlantirish;
• xorijiy hamkorlar, ilmiy va ta’lim muassasalari bilan xalqaro aloqalarni rivojlantirish.
Bilishi kerak: pedagogik faoliyatiga tegishli me’yoriy-huquqiy hujjatlar, qonunlar, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Vazirlikning Hay’at qarorlari, buyruqlari, universitet rektori buyruqlarining mohiyatini bilishi, kafedraning yillik va istiqbolli rejalarini.
·  pedagogik faoliyatida zarur bo’lgan kasbiy va tashkilotchilik qobiliyatlariga, ta’lim sohasida ish tajribasi va stajiga, faoliyat turi va vakolatlari doirasida tegishli bilim va ko’nikmalarga ega bo’lishi;
·  universitetda bakalavr va magistrlar tayyorlash yo’nalishlari va mutaxassisliklaridan biri bo’yicha fan nomzodi ilmiy darajasiga, dosent ilmiy unvoniga ega bo’lishi zarur;
namunaviy shaxsiy fazilatlarga - intellekt, madaniyati, ijodiy, xushmuomalalik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bo’lish, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror qabul qilish va ish tutish, qat’iy harakat qilish, muassasa strategik maqsadlariga erishishni ta’minlash xususiyatlariga ega bo’lishi zarur.

Эшимов Рахмон Рустамович
В 2011 году окончил Самаркандский филиал Ташкентского государственного университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразми по направлению «Информатика и информационные технологии». В 2013 году завершил обучение по специальности «Компьютерные системы и их программное обеспечение» в том же университете.
С 1 февраля 2022 года является обладателем ученой степени PhD (кандидат педагогических наук).
24 декабря 2021 года в диссертационном совете DSc.03/30.04.2021.Ped.82.03 при Чирчикском государственном педагогическом институте Ташкентской области успешно защитил диссертацию на тему «Создание и внедрение компьютерных имитационных моделей в обучении специальной школы-интерната (на примере учебника физики для 6–7 классов)» по специальности 13.00.06 – Теория и методика электронного обучения.
На основании протокола № 311/1 Высшей аттестационной комиссии Республики Узбекистан от 1 февраля 2022 года ему была присвоена ученая степень кандидата педагогических наук (PhD) (диплом № 01№006245).
🔹 Общий стаж работы – 15 лет.
🔹 Научно-педагогический стаж – 13 лет.
Основные этапы трудовой и научно-педагогической деятельности
📌 2011–2013 гг. – мастер производственного обучения в Самаркандском колледже информационно-коммуникационных технологий и промышленности.
📌 2013–2014 гг. – начальник отдела в Самаркандском колледже информационно-коммуникационных технологий и промышленности.
📌 2014–2017 гг. – заведующий отделом «Информационные технологии» в Центре информационных ресурсов Самаркандского государственного архитектурно-строительного института.
📌 2017–2019 гг. – старший научный сотрудник-исследователь в Научно-исследовательском институте педагогических наук Узбекистана имени Т.Н. Кори-Ниёзи.
📌 2019–2020 гг. – преподаватель кафедры «Методика точных и естественных наук» Регионального центра переподготовки и повышения квалификации работников народного образования Самаркандской области.
📌 2020–2022 гг. – преподаватель кафедры «Информационные технологии» Самаркандского государственного архитектурно-строительного института имени Мирзо Улугбека.
📌 2023 г. – исполняющий обязанности доцента кафедры «Информационные технологии» Самаркандского государственного архитектурно-строительного института имени Мирзо Улугбека.
📌 2023–2024 гг. – Временно исполняющий обязанности доцента кафедры "Цифровая экономика и информационные технологии" Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
📌 С 2024 г. по настоящее время – Доцент кафедры "Цифровая экономика и информационные технологии" Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
Преподавательская деятельность
Р.Р. Эшимов преподает студентам бакалавриата и магистратуры дисциплины:
🔹 «Информационно-коммуникационные системы и технологии в экономике»
🔹 «Технологии программирования»
🔹 «Цифровые бизнес-модели»
🔹 «Базы данных»
🔹 «Методы и навыки исследования»
🔹 «Язык программирования Java»
🔹 «Введение в программирование»
🔹 «Операционные системы»
🔹 «Методика преподавания специальных дисциплин»
🔹 «Графическое программное обеспечение»
В 2022–2023 учебном году он провел:
✅ 20 часов лекций и 22 часа практических занятий для магистрантов направлений 70310501 – Цифровая экономика, 70410101 – Бухгалтерский учет (по отраслям и секторам), 70310102 – Экономика (по отраслям и секторам).
✅ 34 часа лекций и 74 часа практических занятий для студентов бакалавриата направлений 60410400 – Финансы и финансовые технологии, 60310500 – Цифровая экономика (по отраслям и секторам), 60410100 – Бухгалтерский учет и аудит (по отраслям).
✅ 120 часов лекций и 80 часов семинаров для совместных образовательных программ с Малайзией и Литвой по направлениям 60310500 – Цифровая экономика, 60610200 – Информационные системы и технологии (Цифровое управление и устойчивое развитие).
Для повышения эффективности преподавания он использует интерактивные методы «Кейс-стади», «Мозговой штурм», «Кластер», «Блиц-опрос», «Синквейн», «BBB», «Т-таблица», «Пятиминутное эссе», «Лотос», «Диаграмма Венна», «Резюме».
Кроме того, активно применяет информационные технологии, включая программные системы и технические средства, а также платформу Moodle для разработки учебных курсов.
Научная деятельность
✅ Автор учебного пособия «Архитектура персонального компьютера и его обслуживание».
✅ Соавтор учебного пособия «Аппаратное и программное обеспечение для информационных технологий и их техническое обслуживание».
📌 Общее количество научных публикаций – 60, в том числе:
🔹 2 учебных пособия.
🔹 8 программных разработок.
🔹 9 методических рекомендаций.
🔹 20 статей в международных и республиканских научных журналах.
🔹 34 публикации в научных сборниках и тезисах конференций.
🔹 18 статей опубликованы в журналах, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией Республики Узбекистан для публикации основных научных результатов диссертаций, в том числе 15 – в республиканских и 3 – в зарубежных изданиях.
Обязанности доцента:
- Добросовестно и честно выполнять свои трудовые обязанности, соблюдать трудовую, исполнительскую и учебную дисциплину.
- Проводить лекции, лабораторные, практические и другие виды занятий на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне в соответствии с государственными образовательными стандартами и учебными планами всех форм обучения (очной и заочной).
- Руководить производственной практикой студентов, курсовыми проектами (работами), выпускными квалификационными работами, магистерскими диссертациями, а также самостоятельной работой студентов.
- Осуществлять рейтинговый контроль знаний студентов.
- Организовывать и проводить внеаудиторные мероприятия для студентов.
- Готовить высококвалифицированные кадры, соответствующие высоким морально-нравственным требованиям развитых демократических стран.
- Разрабатывать учебные программы по дисциплинам кафедры, представлять их на утверждение, а также рецензировать и давать заключения по учебным программам, подготовленным другими кафедрами.
- Готовить учебники, учебно-методические и наглядные пособия, а также рецензировать учебную литературу, в том числе созданную в соавторстве с зарубежными учеными.
- Участвовать в подготовке необходимой учебно-методической литературы по заказу негосударственных образовательных учреждений.
- Работать с талантливыми студентами, готовить их к олимпиадам и конкурсам, включая конкурсы Фонда «El-Yurt Umidi», совершенствовать формы и методы их самостоятельной подготовки.
- Оптимизировать аудиторные занятия с целью увеличения объема самостоятельной работы студентов.
- Проводить научные исследования в соответствии с утвержденным планом, обсуждать завершенные исследования, внедрять их результаты в производство и рекомендовать к публикации.
- Обеспечивать эффективную интеграцию образования, науки и производства.
- Руководить научно-исследовательской деятельностью студентов и работой независимых исследователей.
- Изучать, обобщать и распространять опыт опытных преподавателей, внедрять новые педагогические технологии.
- Оказывать помощь начинающим преподавателям в освоении педагогического мастерства.
- Создавать информационные базы, использовать современные технические средства и технологии дистанционного обучения.
- Изучать и распространять опыт зарубежных учебных заведений.
- Готовить конкурентоспособные научно-педагогические кадры, участвовать в рассмотрении диссертаций, представленных на защиту кафедрой или по поручению ректората.
- Работать в экспертных группах по установлению эквивалентности образовательных документов.
- Привлекать внебюджетные средства, устанавливать связи с промышленными и сельскохозяйственными предприятиями, фермерскими и другими хозяйствами.
- Поддерживать постоянные связи с выпускниками университета.
- Проводить мероприятия по повышению квалификации специалистов по профилю кафедры.
- Развивать систему образовательных услуг.
- Развивать международное сотрудничество с зарубежными учебными и научными учреждениями.
- Понимание нормативно-правовых документов, касающихся педагогической деятельности, включая законы, постановления Кабинета Министров, решения Коллегии Министерства, приказы и распоряжения ректора университета.
- Знание годовых и перспективных планов кафедры.
- Владение необходимыми профессиональными и организационными навыками, а также опытом работы и компетенцией в области образования.
- Наличие ученой степени кандидата наук и ученого звания доцента в одной из направлений бакалавриата и магистратуры университета.
- Обладание образцовыми личными качествами, такими как интеллект, культура, креативность, вежливость, инициативность, чувство ответственности, способность к принятию самостоятельных решений, решительность и стремление к достижению стратегических целей учреждения.