Raximov Abdulaxad Nematovich 1958 yil 2 mayda Samarqand viloyati Urgut tumani Sanchiqul qishlog’ida tug’ilgan. 1965 yili Samarqand viloyati Urgut tumani 24-o’rta maktabga o’qishga kirgan. Keyin 1973 yili Samarqand viloyati Urgut tumani 25-o’rta maktabga o’qishini 9-sinfdan davom ettirgan va 1973 yili 25-o’rta maktabni oltin medal bilan tugatgan.
1975-1980 yy. - Samarqand davlat universiteti mexaniko-matematika fakultetida talaba,
1980-1990 yy. - Samarqand viloyati Urgut tumani 24-o’rta maktab o’qituvchisi,
1990-2002 yy. - Samarqand davlat arxitektura va qurilish instituti assistenti, katta o’qituvchisi,
2002-2004 yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti iqtisodiy kibernetika kafedrasi katta o’qituvchisi,
2004-2016 yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti oliy matematika va axborot texnologiyalari kafedrasi katta o’qituvchisi,
2016- 2018 yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti oliy matematika va axborot texnologiyalari kafedrasi katta o’qituvchisi,
2018 -2019 yy. - Samarqand veterinariya medisinasi instituti katta o’qituvchisi;
2019 y• - h•v• - Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari kafedrasi katta o’qituvchisi lavozimlarida ishlab kelmoqda.
Katta o’qituvchi lavozimi vazifalari:
- o’z mehnat vazifalarini halol, vijdonan bajarish, mehnat, ijro va o’quv intizomiga rioya qilish;
- barcha o’quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo’yicha oliy ta’limning davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o’quv rejalarda belgilangan laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg’ulotlarni yuksak nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o’tkazish;
- talabalarning malakaviy amaliyotiga, kurs loyihalariga (ishlariga), shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish;
- talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
- talabalarning auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo’yicha tadbirlar o’tkazish;
- rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak ma’naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlar tayyorlash;
- darslik, o’quv-uslubiy va ko’rgazmali qo’llanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy o’quv yurti rektoratining topshirig’iga binoan qayta nashr etiladigan darslik, o’quv qo’llanma va o’quv-uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda yaratilganlarga xulosalar tuzish;
- nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo’yicha zaruriy o’quv- uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
- iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “El-yurt umidi” jamg’armasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish; auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish hajmini oshirish bo’yicha choralar ko’rish;
- tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
- ta’lim, fan va ishlab chiqarishning samarali integrasiyasini ta’minlash; talabalarning ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish;
- tajribali o’qituvchilarning ish tajribalarini o’rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
- pedagogik faoliyat bilan shug’ullanishni boshlagan o’qituvchilarga pedagogik mahoratini egallashda yordam berish; o’quv mashg’ulotlarini o’tkazish jarayonida zamonaviy o’quv texnika vositalaridan va yakka tartibda o’qitish, mustaqil ta’lim olish vositalaridan foydalanish.
Bilishi kerak: pedagogik faoliyatiga tegishli me’yoriy-huquqiy hujjatlar, qonunlar, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Vazirlikning Hay’at qarorlari, buyruqlari, universitet rektori buyruqlarining mohiyati, kafedra yillik va istiqboli rejalari.
- pedagogik faoliyatida zarur bo’lgan kasbiy va tashkilotchilik qobiliyatlariga, ta’lim sohasida ish tajribasi va stajiga, faoliyat turi va vakolatlari doirasida tegishli bilim va ko’nikmalarga ega bo’lishi;
- oliy ma’lumotga ega bo’lishi;
- namunaviy shaxsiy fazilatlarga - intellekt, madaniyat, ijodiy, xushmuomalalik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bo’lish, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror qabul qilish va ish tutish, qat’iy harakat qilish, muassasa strategik maqsadlariga erishishni ta’minlash xususiyatlariga ega bo’lishi zarur.

Старший преподаватель 1,00 ставка, Старший преподаватель 0,50 ставка
Рахимов Абдулахад Нематович родился 2 мая 1958 года в селе санчикул Ургутского района Самаркандской области. В 1965 году поступил в среднюю школу № 24 Ургутского района Самаркандской области. Затем в 1973 году он продолжил обучение в средней школе № 25 Ургутского района Самаркандской области с 9 класса и в 1973 году окончил среднюю школу № 25 с золотой медалью.
1975-1980  гг. - студент Самаркандского государственного университета
1980-1990 гг. - учитель математики 24-средний школы Ургутского района  Самаркандская  области
1909-1992 гг. - старший программист кафедры « Прикладная математика»
в  Самаркандского государственного архитектурно-строительного института
1990- 1999 гг. - ассистент кафедры « Прикладная математика»   Самаркандского
государственного архитектурно-строительного института
1999-2001 гг. - ассистент кафедры «Экономическая кибернетика» Самаркандского сельскохозяйственного института
2001-2002 гг. - старший преподаватель кафедры « Информатика»   Самаркандского государственного архитектурно-строительного института
2002 г.- 2018 г.  -  старший преподаватель кафедры  «Высшая математика и информационные  технологии"    Самаркандского сельскохозяйственного   института
2018-2019 годы - старший преподаватель  Самаркандского института ветеринарной медицины
с 2019 год. -по настоящий время - старший преподаватель  Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
Обязанности старшего преподавателя:
• честное, добросовестное выполнение своих трудовых обязанностей, соблюдение трудовой, исполнительской и воспитательной дисциплины;
• проведение лабораторных, практических и иных видов занятий на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне, предусмотренных учебными планами, составленными в соответствии с государственными образовательными стандартами высшего образования по всем формам обучения (в случаях, когда они отделены от производства и не отделены от производства;
• руководство квалификационной практикой студентов, курсовыми проектами (работами), а также самостоятельной работой;
• осуществление рейтингового контроля знаний учащихся;
• проведение мероприятий по организации внеаудиторной работы учащихся;
• подготовка высококвалифицированных кадров, отвечающих высоким духовно-нравственным требованиям на уровне развитых демократий;
• подготовка учебников, учебно-методических и наглядных пособий, а также учебной, учебно-методической и учебно-методической литературы, в том числе созданной в соавторстве с зарубежными учеными, переиздаваемой по поручению ректората вуза;
• участие в подготовке необходимой учебно - методической литературы по заказам негосударственных образовательных учреждений;
• работа с одаренными студентами, подготовка их к участию в олимпиадах и конкурсах, в том числе в конкурсе Фонда “Эль-юрт умиди”, совершенствование форм и методов самостоятельной подготовки студентов; принятие мер по увеличению объема самостоятельной подготовки за счет оптимизации работы аудитории;
• проведение научно-исследовательских работ в соответствии с утвержденным планом, обсуждение выполненных научно-исследовательских работ и внедрение их результатов в производство, рекомендация к публикации выполненных научных работ;
• обеспечение эффективной интеграции образования, науки и производства; руководство научно-исследовательской работой студентов;
• изучение, обобщение и распространение опыта работы опытных педагогов, внедрение новой педагогической технологии;
• оказание помощи учителям, начинающим заниматься педагогической деятельностью, в овладении педагогическим мастерством; использование в процессе проведения учебных занятий современных средств методики обучения и средств индивидуального обучения, самостоятельного обучения.
Должен знать: нормативные правовые акты, законы, постановления Кабинета министров, постановления коллегии Министерства, приказы, сущность приказов ректора вуза, годовые и перспективные планы кафедры, касающиеся педагогической деятельности.
• обладать профессиональными и организаторскими способностями, необходимыми в педагогической деятельности, опытом и стажем работы в сфере образования, соответствующими знаниями и умениями в рамках вида деятельности и компетенции;
•  иметь высшее образование;
• необходимо, чтобы образец обладал личностными качествами - интеллектом, культурой, творческими, тактичными и инициативными способностями, чувством ответственности, умением самостоятельно принимать решения и действовать, твердо действовать, обеспечивать достижение стратегических целей учреждения.