Ko'p beriladigan savollar
Javob: chin yetim, nogiron (I,II guruh), otasi yoki onasi vafot etgan, oilasi “Yagona ijtimoiy himoya reestri”da qayd etilgan hamda oilasida 2 va undan ortiq talaba to’lov-shartnoma asosida o’qiydigan hamda universitetning jamoatchilik faoliyatida o‘rnak ko‘rsatgan talabalarga birinchi navbatda joy ajratiladi.
Javob: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi 824-son qaroriga ilova qilingan Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etish tartibi to‘g‘risidagi Nizomning 8-bob 41-bandida quyidagicha keltirilgan: “Bir fanga ajratilgan auditoriya soatining 25 foizini va undan ortiq soatni sababsiz qoldirgan talaba ushbu fandan chetlashtirilib, yakuniy nazoratga kiritilmaydi hamda mazkur fan bo‘yicha tegishli kreditlarni o‘zlashtirmagan hisoblanadi”. Kredit-modul tizimi haqida batafsil ma'lumotga ega bo'lish uchun quyidagi manbalar bilan tanishing: https://lex.uz/ru/docs/-5193564
Talabalar o‘qishini ko‘chirish va qayta tiklash Hukumatning 2017 yil 20 iyundagi 393-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘qishini ko‘chirish, qayta tiklash va o‘qishdan chetlashtirish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq amalga oshiriladi;
Xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan talabalar o‘qishini ko‘chirish, ko‘chirib tiklash O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi vakolati doirasida;
Xorijiy davlatlarning akkreditatsiyaga ega bo‘lmagan oliy ta’lim muassasalarida yoki ularning filiallarida o‘qiganlarning o‘qishini O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalariga ko‘chirish to‘g‘risidagi arizasiga rad javobi beriladi;
Nizomga muvofiq fuqarolar o‘qishini ko‘chirish uchun Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan tashkil etiladigan Hududiy ishchi guruhiga 2020 yil15 iyuldan 5 avgustga qadar bo‘lgan muddatda murojaat qilishi mumkinligi belgilangan;
Kirish imtihonlari to‘liq test sinovlari asosida amalga oshiriladigan ta’lim yo‘nalishlariga kirishda fanlar majmuasi hamda fanlar ketma-ketligi bir xil bo‘lgan 5 tagacha ta’lim yo‘nalishida tanlovda ishtirok etishi mumkin. Kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon mavjud bo‘lgan ta’lim yo‘nalishlariga kirishda faqatgina bitta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tanlovda ishtirok etishi mumkin.