O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 7-fevraldagi "Iqtisodiyot sohalari uchun kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-62-sonli qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali «O‘zbek tili va xorijiy tillar» kafedrasi katta o‘qituvchisi Mirfayzieva Kamola Yusupovna 2024-yil 12-avgustdan 2024-yiI 23-avgustgacha Sankt-Peterburg Universitetida bir oylik stajirovkada bo‘ldi. Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida «O‘zbek tili va xorijiy tillar» kafedrasi o‘qituvchisi Osmanov Mustafo Tashtanovichning 2024 yil 1- maydan 30 maygacha Turkiya Respublikasi Burdur Mehmet Akif Ersoy Universitetida bir oylik stajirovkada bo‘ldi.Shunigdek, stajirovka dasturi davomida talabalar mustaqil ta'limini tashkil etish, xorijiy tillarni o‘qitishni zamonaviy texnologiyalaridan ta'lim jarayonida samarali foydalanish kabi yo'nalishlarda xorijlik professorlar bilan tajriba almashdi hamdi quyidagi sohalarda hamkorlikni davom ettirishga kelishib olishdi:
1.Talabalar va o'qituvchilar almashinuvi:
1.Talabalar va o'qituvchilarga Turkiyada o'qish va dars berish imkoniyatini beradigan almashinuv dasturlarini ishlab chiqish va qo'llab-quvvatlash.
2. Turkiya va O ‘zbekiston davlat tili va madaniyatini o'rganishga qaratilgan yozgi maktablar va kurslarni tashkil etish.
2.Qo'shma ta'lim loyihalari:
1.Turkiya va O ‘zbekistondagi universitetlar va ilmiy markazlarni o'z ichiga olgan xalqaro tadqiqot konsorsiumlarini tashkil etish.
2.Dasturiy ta'minot va kurslarni ishlab chiqish.
3.Virtual sinflar va onlayn kurslar:
1 Turkiyadan(O‘zbekistondan) kelgan talabalarni birgalikda o'rganish va tajriba almashish uchun birlashtiradigan onlayn kurslarni ishlab chiqish va o'tkazish.
2. Talabalar va o'qituvchilar tegishli mavzular bilan muloqot qilishlari va muhokama qilishlari mumkin bo'lgan virtual almashinuv dasturlari va seminarlarini tashkil etish.
4.Madaniy almashinuvlar va tadbirlar:
Talabalarni Turkiya va O‘zbekiston madaniyati va urf-odatlari bilan tanishtiradigan xalqaro tanlovlar, ko‘rgazmalar o'tkazish.